bel ağrısı resim

Bel Ağrısı Ameliyatsız Tedavi, Akupunktur Nedir?

Güncelleme: Mayıs 12, 2024 tarafındanEtiketler: , , ,

Bel ağrısı günümüzde çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Hastaneye başvurular arasında hastaların en çok tanı aldığı hastalıktır. Bel ağrısı nedenlerini bir önceki yazımızda incelemiştik. Bu yazımızda bel ağrısının ameliyatsız olarak hangi yollar ile rahatlatılabileceğini sırt ve bel kaslarını güçlendirecek hangi hareketleri yaparak iyileşme sağlanabileceği üzerine sizler için araştırdık.

Öncelikle, Bel fıtığı nedir? Nasıl Oluşur

Omurga, omur adı verilen bir dizi bağlantılı kemikten oluşur. Omurlar omuriliği sarar ve hasar görmesini engellerler. Sinirler omurilikten çıkarak vücudun diğer yerlerine dağılır ve bu şekilde beyin ve vücudun kalanı arasındaki bağlantıyı sağlarlar. Beyin omurilikten aşağı yolladığı bir mesajın sinirler aracılığı ile iletilmesi sonucu kasları hareket ettirir. Sinirler ayrıca ağrı ve ısı gibi duyuları vücuttan beyne geri taşırlar.­

Omurlar bir disk ve faset eklemi denilen iki küçük eklem ile birbirlerine bağlanırlar. Bir omuru diğerine yapıştıran disk, kuvvetli bağ dokusundan oluşmuştur ve omurlar arasında yastık ya da darbe emicisi görevi yaparlar. Bu nedenle işlev açısından arabaların amortisörlerine benzetilebilirler.

Yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmeye başlar ve disk yastıklama görevini eskisi kadar iyi yapamaz hale gelir. Disk bozulmaya devam ettikçe dış tabakada yırtıklar meydana gelebilir. Buna disk yırtılması denir. Dıştaki tabakadaki bu yırtıktan sızan içteki jölemsi yapı fıtığı oluşturur. Disk  fıtığı denir. Fıtığın yer değiştirerek geldiği bu alanda bacaklara giden sinirler ve omuriliğin kendisi veya lifleri yer alır.

Bazı durumlarda ise dıştaki örgü yırtılmaz ama içerisinde disk materyali ile birlikte esneyerek arkaya doğru yer değiştirir ve kabarıklaşır. Buna fıtıklaşma diyoruz. Bel ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerinden biridir. Bu kabarıklaşma yeteri kadar büyük ise, omurilik kanalını daraltabilir.

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri neler? Akupunktur nedir?

akupunktur bel ağrısı tedavi yöntemidir

Akupunkturun ana temeli ve amacı homeostazis yani insan vücudunun fiziksel ve ruhsal dengesini sağlamaktır. Homeostazis sağlanırsa insan vücudu kendini tedavi etme yetisine sahiptir. Şimdi sırayla yararlarını anlatmaya başlayalım.

Akupunktur Kronik Ağrıların Alevlenmesini Azaltır:

Kronik ağrılar erişkin nüfusun %20 gibi bir oranında bulunmaktadır. Her yıl bu sayı %10 artış göstermektedir. Akupunktur yan etkisi en minimal olup hastalara ağrı azaltıcı etki gösteren yöntemdir.
Bunu insan vücudunda sinir sistemi , bağışıklık sistemi ve hormonları düzenleyerek yapmaktadır. Akupunktur noktalarının uyarılması doğal mutluluk hormonları ve ağrı kesicileri salgılatıp ağrıları hafifletmektedir. Ancak halen akupunkturun bu maddeleri nasıl salgıladığı konusu hipotezdir ve kanıtlanamamıştır.
Elektro-akupunktur kasların üzerine uygulandığında dokunun kan dolaşımını arttırır ve kasa fonksiyonunu doğru yağması için uyarılar gönderir. Elektro-akupunktur batıda yaşayan akupunktur fenomenleri tarafından daha sık kullanılmaktadır.

Kronik bel ve sırt ağrıları toplumda %15 civarında görülür. Yapılan meta-analiz bir çalışmada 22 hasta tedaviye alınmıştır. Bu hastalarda akupunkturun kronik sırt ağrılarında faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ancak akut sırt ağrılarında etkili olduğu gösterilememiştir.

Akupunkturun her zaman yalancı iyilik hali yanı olduğu söylenmektedir. Ancak beyinsel aktivite görüntüleri ile birlikte yapılan çalışmalarda akupunktur yapılan hastaların beyinde zevk merkezi sisteminde farklı yanıtlar oluşmaktadır. Yalancı iyilik hali düşünülen grupta ise farklı yanıtlar oluşmuştur. Bu da akupunkturun plasebo dışında etkisi olduğunu kanıtlamış bulunmaktadır.

Osteo-artrit (Kireçlenme) 75 yaş kişilerde %80 görülen ve sıklığı giderek artan bir hastalıktır. Eklemlerde ağrı ve hareket kısıtlılığı ile karakterize bir durumdur. Aslında eklem kıkırdağındaki elastik yapılarda yapısal problem oluşup ağrıya neden olur.

  • 2014 yılında yapılan meta-analiz bir çalışmada hastalarda:
    Eklem hareket kısıtlılığında azalma
    Ağrı sıklığında azalma
    Hayat kalitesinde artma görülmüştür.

Bu çalışmalar bize akupunkturun osteo-artrit hastalarında ağrı kesici tedaviye alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Akupunktur bel fıtığı ve bel ağrısı tedavisinde kullanılan alternatiflerden sadece biridir. Diğer yazılarımızda farklı tedavi yöntemlerini inceleyebilirsiniz. Akupunktura başlamadan önce ortopedi uzman doktorunuzdan bel ağrısı şikayetinizle ilgili görüş almayı unutmayınız. Bel ağrısının bir çok sebebi olması dolayısıyla her ağrıya her hastalığı aynı yöntem etkili olmamaktadır. uygun yöntem ve tedavinin belirlenebilmesi için mutlaka muayene olmanızı öneririz.

ortopedi uzmanı

Ortopedi Hastalıkları

Şikayetlerinize yönelik Neden olur? Ne iyi gelir? gibi tüm sorularınızın cevapları Ortopedi Uzmanı.com 'da.

Bir Yorum Bırak