topuk dikeni evde tedavisi

Topuk ağrısı neden olur? Topuk dikeni ağrısı nasıl geçer?

Güncelleme: Mayıs 16, 2024 tarafındanEtiketler: , ,

Topuk ağrısı özellikle uzun süre ayakta çalışan insanlarda, ayakkabı seçimini önemsemeyen, ayakkabı numarası ve tabanlığı bedenine göre uygun olmayan kişilerde görülüyor. Ortopedi uzmanlarına muayene için polikliniklere sıklıkla başvurulan bu şikayetin ilerlemesi uzun sürelerde meydana geliyor. Hastalar ayak tabanının topuğa yakın bölgesinde batma şeklinde ağrı tarifliyor. Bu ağrı özellikle sabah saatlerinde de kendisini hissettirmeye başladığında durumun kronikleştiği ve topuk çevresindeki yumuşak dokuda inflamasyonun başladığının habercisi. Topuk dikeni günlük işleri yapmada önemli olumsuz etkilere sahip. Topuk dikeninin ortopedi uzmanları tarafından yapılan ameliyat ile çözümü mevcut olsa da bu yazımızda evde tedavi yöntemlerine de değineceğiz.

Topuk dikeni nasıl oluşur?

Topuk kemiklerinden calcaneus kemiğinin fazla miktarda basınca maruz kalarak ve uygunsuz kemik büyümesi oluşmasıdır. Hastaların ayaklarının altında batan bir cisim varmış gibi hissetmesine neden olur. Oluşan bu kemiğin basınçtan nasıl etkilendiğini detaylandıracak olursak; uygunsuz ayakkabı seçimi, genetik olarak düz tabana meyilli oluşun neden olduğu basınç dengesizlikleri, romatolojik hastalıklar, ayak tabanı kavisli açısının bozuk oluşu, uzun süreli parmak arası terlik kullanımı. Sert tabanlı ayakkabılar topuk dikeninin oluşmasına en başta sayılabilecek nedenler arasında bulunuyor.

Topuk dikenim var evde nasıl geçirebilirim?

Topuk dikeninin her hastalıkta olduğu gibi dereceleri var. Topuk dikeninin tedavisini planlarken oluşum evrelerini incelemek gerekir. Aylarca yüksek basınca maruz kalmış topuk kemiğinin evdeki tedavisi de aylarca sürebilmektedir. En temelde basıncı dengelemek ve topuk dikenin neden olduğu çevre dokulardaki tahribatı azaltmak için yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilebilir. Evde ve dışarıda terlik seçimlerini aynı şekilde yumuşak tabanlı terliklerden yana kullanmak gerekir. Evde bir diğer ek tedavi yöntemi ise ağrı kesici kremler ile masaj yapmak. Ağrı kesici kremlerin anti inflamatuar etkileri topuk dikeninin neden olduğu inflamasyonu bastırarak şikayetlerinizin gerilemesine katkı sağlayacaktır. Unutmayın topuk dikeninin oluşması aylar aldı ve siz bunu masaj ile birkaç günde iyileştiremezsiniz. Hızlı bir çözüm istiyor iseniz ortopedi uzmanlarının gerçekleştirdiği topuk dikeni ameliyatı olmak ve bu konuda görüş almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

topuk dikeni kemiksi çıkıntı anatomisi

Topuk dikeninin ameliyatsız çözümü yok mu?

Hepimiz bir miktar ameliyattan çekindiğimiz için ameliyatsız yöntemler tabi ki mevcut. Topuk dikeninin bulunduğu bölgeye ortopedi uzmanları tarafından uygulanan iğne kortizon enjeksiyon tedavisi uygulanabilmekte. Yumuşak dokudaki inflamasyonu bastırarak ağrının azalmasına imkan sağlıyor. Hastalar ayak tabanı yumuşak ayakkabı ve terlik seçimleri ile bu süreci ağrısız geçirebilmekteler. Topuğu silikonlu tabanlıklar ortopedik tabanlıklar medikal firmalarından temin edilerek her ayakkabınıza uygulayabileceğiniz güzel bir alternatif seçenek. Topuk dikeni egzersizleri ile ilgili video içerikleri internette bulabilirsiniz. Egzersizlerden önerebileceğimiz ayak tabanınızın altında sert bir rulo ile ileri-geri yapabilirsiniz.

Ayak tabanındaki yükü azaltın

Ayak tabanı üzerindeki tüm vücudun ağırlığını taşıyan yerle temas eden bir alan, Kilo alımı arttıkça obezite ile ayak tabanına binen yük de artıyor. Yalnızca ayak tabanına binen yük değil aynı zamanda dizlerinize binen yük de kilo alımı ile birlikte artmakta. Kilo alımının yanında duruş bozukluğunuz da varsa topuk dikeni ağrısını tetiklemesi uzun sürmüyor.

Sıcak masaj mı soğuk masaj mı daha etkili?

Ağrı kesici kremler ile masaj yaparken sıcak mı soğuk mu yapılmalı? Çok sorulan sorular arasında. Vücudumuzda bununla ilgili bir genelleme yapmak doğru değil ancak topuk dikeni ağrısına soğuk uygulama sonrası ağrı kesici krem ile masajın diğer sıcak uygulamalarla kıyaslandığında üstünlüğünün olduğu görülmekte. Her ağrıyan bölgeye soğuk uygulama yapalım gibi bir yanlış inanış olmasın. Vücudumuzda sıcak uygulamanın gerekebileceği ağrı şikayetlerimiz de bulunuyor. Bahsettiğimiz topuk dikeni şikayetleri özelinde soğuk uygulama tercihimiz. Soğuk uygulama yaparken buz kalıplarının cildinize doğrudan temas etmemesine dikkat ediniz. Buz kalıplarının doğrudan cilde teması ile buz yanıkları oluşabiliyor. Soğuk + masaj + ağrı kesici NSAID türevi ağrı kesici krem uygulamanızı günde 3-4 kez yapabilirsiniz. Alanında uzman ortopedi uzmanınızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

ortopedi uzmanı

Ortopedi Hastalıkları

Şikayetlerinize yönelik Neden olur? Ne iyi gelir? gibi tüm sorularınızın cevapları Ortopedi Uzmanı.com 'da.

Bir Yorum Bırak

İlgili Diğer İçerikler