Parmak tendon kopması

Parmak Tendon Kopması Nasıl Olur? Tendon Nedir?

Güncelleme: Mayıs 19, 2024 tarafındanEtiketler: , , ,

Günümüzde beden işçisi olarak çalışan; inşaat işçileri, marangozlar, ağır yük taşıyan nakliyeciler, tarım sektöründe çalışanlar ve eliyle ağır yapan herkesi ilgilendiren el parmak tendon yaralanmalarının nedenleri ve tendon kopmasının sebeplerini, iyileşme süreçlerini inceleyeceğiz.

Parmak tendon kopması nedir? Nasıl olur?

Tendon yaralanmaları el parmaklarında sıklıkla gözlenen bir durum. İş makinelerine sıkışan elin bağ, tendon ve yumuşak dokularda oluşan hasara bağlı gözlenebiliyor. Bazı durumlarda ağır yük kaldıran kişilerde ve düşmeye bağlı da el parmak tendonlarında yaralanma olabiliyor. Ani şekilde parmaklara yük binmesi de aynı bir halatın kopması gibi tendonlarda hasara neden olmaktadır.

Parmak tendonunun  koptuğu nasıl anlaşılır?

Parmak tendonları parmaklarımıza açma ve kapatma hareketini sağlayan her biri birer halat ip gibi görev alan dayanıklı yapılardır. Elin anatomik duruşunda bozukluklar ve eklem hareketlerinde kısıtlılık varsa parmak tendon kopmasından şüphelenilir. Hastalar el travması sonucu parmaklarından ses geldiğini acı hissettiklerini ve sonrasında istedikleri şekilde eskisi gibi parmaklarını hareket ettiremediklerinden bahseder. Çoğunlukla bağ ve tendon kopması olan bölgede şişlik ve morarma görülebilmektedir.

Parmak tendon kopması belirtileri nelerdir?

  • Hasarlı travmaya uğramış bölgede ağrı.

  • Parmak hareketlerinde kısıtlılık.

  • Parmakta morluk ve şişkinlik.

Parmak tendonum kopmuş olabilir mi?

Parmaklarınızı hareket ettirmede zorluk yaşıyorsanız, hareketleri eskisi gibi yapabilseniz de elinizde bulunan parmak tendonlarınızın kısmi olarak kopmuş olabilme ihtimali yüksek. Tendon hasarlanması da ağrı ile sonuçlanır ve hareketleri zorla yapsa da hareketi gerçekleştirmede eksiklik olmaz. Tendonları tam olarak kopması durumu ise kasların tendonlar ile kemiğe hareket vermesinden dolayı kopmuş olan tendon ucu geriye doğru kısalabilmektedir. Geriye doğru kaçan tendonun ameliyatı da tendonun ucunu bulma noktasında el cerrahları ortopedi uzmanlarını zorlayan ameliyatlardandır.

Uzun süre müdahale edilmemiş tedavi görmemiş olan kopuk tendonların boyu kısalır ve tendonun tamiri ancak başka bir yerden tendon parçası alınarak uç uca eklenerek sağlanabilmektedir.

Elin bir yüzünde kopmuş olan tendon nedeniyle diğer taraftaki tendonların çekim gücü dolayısıyla kopmuş tendona sebep elde duruş bozukluğu meydana gelebilmektedir.

parmak tendon kopması anatomisi

Kopmuş tendon ameliyatları nasıl yapılır?

Parmak tendon ameliyatları el cerrahisi tarafından yapılan uzmanlık isteyen ameliyatlardır. Kopmuş parmak tendonları onarılırken yanlarındaki damar ve sinirlerin de yaralanmış olma ihtimaline karşı ameliyatlara hazırlıklı girilir. Damar ve sinir yaralanmaları mevcut ise ameliyat sırasında bunların da tamiri yapılır. Cerrahi yöntem ile onarılan tendon ameliyatlarında farklı bir yerden alınan tendon greftlerinin gevşeme ihtimaline karşı el bir süre dinlendirilir hareket verilmez.

Ameliyat sonrasında tendonların kaynaması beklenir ve devamında kaslarda küçülme olabilmesi nedeniyle fizik tedavi başlanabilir

Parmak tendonum kopmuşsa beklesem kaynar mı?

Kopmuş bir tendonunuz mu var yoksa tendonunuzun bir bölümü hasar mı almış bunun ayrımının iyi yapılması gerekir. Ortopedi uzmanları bu ayrımı yaparken muayeneleri doğrultusunda Ultrason görüntüleme ve MRI  görüntüleme yöntemlerinden faydalanır. Kopmuş bir parmak tendonunun ucunu görüntüler ve bu doğrultuda cerrahi girişim. Tendonun kopma sonrasında geriye doğru kaçması nedeniyle tamamen kopmuş tendonun cerrahi yöntem dışında alternatif tedavi seçeneği bulunmuyor. Cerrahi ameliyatın yapılması için de kopmuş olan tendonun ucunun bulunabilmesi için bir an önce ortopedi uzmanınıza muayene olmanızı öneririz. Uzun süre bekleyen tendonlar sonucunda elde işlev kaybı ile karşılaşılabilmektedir.

Tendonum koptu ne yapmalıyım?

Tendon kopması önemli bir ortopedik durumdur. Öncelikle soğuk uygulama ve kalp seviyesinin üzerinde tutmanızı öneririz. Ortopedi uzmanınıza muayene olarak tendonun hangi aşamada ne derecede kopmuş olduğunun belirlenmesi önemlidir.

parmak tendon hasarı anatomisi

Parmak tendonum koptu hangi doktor bakar?

Parmak tendonlarının ve kol ve bacaklardaki tendon kopmalarına alanında uzman ortopedi ve travmatoloji doktorları bakar. Bağ ve tendon kopmalarına ilk olarak muayene olunması gereken doktorlar ortopedi uzmanlarıdır. Özellikle tendon kopmalarında zaman kaybetmeden ortopedi uzmanınızdan randevu almanızı öneririz.

Ortopedi ve travmatoloji alanının yan dal bölümlerinden olan el cerrahisi bölümü, el travmaları ve ortopedik yaklaşım konusunda uzmanlaşmıştır. Bulunduğunuz bölgede el cerrahisi yan dal uzmanı var ise kendisinde randevu almanızı öneririz.

ortopedi uzmanı

Ortopedi Hastalıkları

Şikayetlerinize yönelik Neden olur? Ne iyi gelir? gibi tüm sorularınızın cevapları Ortopedi Uzmanı.com 'da.

Bir Yorum Bırak